Deset najčešćih pitanja i nedoumica vezano za dečje psihologe
Iz dosadašnjeg dugogodišnjeg iskustva u radu sa decom i adolescentima, izdvojili smo deset najčešćih pitanja i nedoumica sa kojima smo se susretali u razgovorima sa roditeljima prilikom zakazivanja i obavljanja konsultacija sa našim psiholozima u okviru ordinacije.
1. Koja je uloga dečjeg psihologa?
Dečji psiholog je stručnjak koji je, kroz adekvatno obrazovanje i iskustvo u radu, specijalizovan za razumevanje i rešavanje saznajnih, emocionalnih, socijalnih i mentalnih potreba dece. Oni rade sa decom kako bi procenili i dijagnostikovali psihološke poremećaje i razvili personalizovane planove podrške kako bi pomogli deci da prevaziđu izazove.
2. Kako dečji psiholog može da pomogne mom detetu?
Dečji psiholog može pomoći vašem detetu pružanjem podrške za rešavanje različitih problema kao što su anksioznost, depresija, problemi u ponašanju, smetnje u učenju i društvene poteškoće. Oni takođe mogu pomoći u izgradnji veština suočavanja, poboljšanju komunikacije, regulisanju emocija i razvoju zdravog samopoštovanja.
3. Kada treba da razmislim o konsultaciji sa dečjim psihologom?
Trebalo bi da razmislite o konsultaciji sa dečjim psihologom ako vaše dete često ili stalno ispoljava emocionalne probleme ili probleme u ponašanju, ukoliko primetite značajne promene u raspoloženju ili ponašanju, akademske poteškoće ili poteškoće u društvenim interakcijama. Konsultacija sa dečjim psihologom može pomoći u identifikaciji i rešavanju osnovnih problema i njihovih uzroka kao i pružanju odgovarajućih intervencija.
4. Koliko dugo dete treba da ide kod psihologa da bi se problem rešio?
Trajanje ovog procesa varira u zavisnosti od specifičnosti problema, kao i individualnih kapaciteta, potreba i ciljeva svakog deteta. Može se kretati od nekoliko meseci do nekoliko godina. Učestalost poseta određuje psiholog u skladu sa složenošću problema i napretkom tokom vremena.
5. Kako mogu pronaći kvalifikovanog dečjeg psihologa?
Ističemo najpre da je obavezno da je psiholog završio najmanje VII stepen visokog obrazovanja i ima zvanje diplomirani psiholog ili master psiholog. Kvalifikovanog psihologa možete pronaći tako što ćete sprovesti istraživanje na mreži, tražiti preporuku od pedijatra, škole vašeg deteta ili roditelja dece sličnog uzrasta koje poznajete i kojima verujete. Važno je da proverite njihove akreditive, iskustvo i stručnost u radu sa decom pre nego što zatražite njihove usluge.
6. Da li će sesije mog deteta sa psihologom biti poverljive?
Da, sesije sa dečjim psihologom su poverljive i jako je važno da dete zna da ono što u razgovoru sa psihologom iznosi, ostaje između deteta i psihologa. Međutim, postoje izuzeci od poverljivosti ukoliko postoji rizik od povrede deteta ili drugih opasnosti. Psiholog će objasniti granice poverljivosti tokom početne sesije.
7. Kako mogu podržati svoje dete tokom tretmana psihologa?
Možete podržati svoje dete tokom tretmana stvaranjem bezbednog okruženja uz podršku kod kuće, podsticanjem otvorene komunikacije, jačanjem terapijskih ciljeva i strategija i učešćem u svim preporučenim sesijama roditelja ili porodice. Neophodno je da budete strpljivi i uporni, nekada je proces dugotrajan, da imate razumevanje i budete aktivno uključeni tokom procesa.
8. Kako izgleda prva konsultacija sa dečijim psihologom?
Ne postoji univerzalni odgovor na ovo pitanje, poštujući individualni pristup svakom detetu i svakom problemu, ali ćemo navesti neke zajedničke osobenosti. Prva konsultacija je nešto duža jer, uglavnom, psiholog najpre obavlja razgovor sa roditeljima deteta. Poželjno je da su oba roditelja prisutna, ali ukoliko to nije moguće, razgovor sa jednim od roditelja je dovoljan. Psiholog će nakon podrobnije heteroanamneze dobijene od roditelja zatražiti da roditelji izađu, a da uđe dete sa kojim će obaviti prvi razgovor, ukoliko je starosni uzrast deteta adekvatan za razgovor jedan na jedan. Na kraju prve konsultacije psiholog pravi plan sa roditeljima i detetom o daljim koracima i daje okvirno mišljenje o neophodnoj učestalosti daljih tretmana, ukoliko postoji potreba za istim.
9. Da li su dečiji psiholozi samo za decu sa dijagnostikovanim mentalnim poremećajima?
Ne, dečiji psiholozi nisu samo za decu sa dijagnostikovanim mentalnim poremećajima. Oni takođe mogu pružiti podršku i smernice deci koja se suočavaju sa uobičajenim izazovima kao što su stres, problemi sa samopoštovanjem, poteškoće u prilagođavanju i deficiti društvenih veština.
10. Da li mi je neophodna saglasnost drugog roditelja ukoliko sam razveden/a?
Saglasnost je neophodna u dva slučaja:
1. Ukoliko postoji zajedničko vršenje roditeljskog prava, neophodno je da roditelju koji dovodi dete na konsultaciju sa psihologom drugi roditelj dostavi pisanu saglasnost u kojoj se slaže sa time da dete možete odvesti kod psihologa, a koju dajete psihologu odmah na prvoj sesiji.
2. Ukoliko postoji samostalno vršenje roditeljskog starateljstva, a vi niste roditelj koji je zakonski nosilac tog prava, neophodno je da vam roditelj koji je i zakonski staratelj deteta dostavi pisanu saglasnost u kojoj se slaže sa time da dete možete odvesti kod psihologa, akoju dajete psihologu na prvoj sesiji.